Scroll
Ako pomôcťDokumentyAktivityProjektyKontakt2% z daníProjekt Bezpečný prístavOznamovanie protispoločenskej činnosti
OZ AUTISTrenčianske Autistické Centrum - ProAutisZákladná škola2% z daneAktuálneOchrana osobných údajov
Úvodná stránkaMenu2DokumentyVýročná správa 2016
 Výročná a finančná správa OZ AUTIS za rok 2016
sídlo: J. Zemana 95, 911 01 Trenčín
registrácia :dňa 23.2.2012 MV SR
č. spisu: VVS/1-900/90-391 49

Občianske združenie AUTIS aj v roku 2016 prevádzkovalo 2 svoje zariadenia: Trenčianske autistické centrum PRO AUTIS a Súkromnú základnú školu pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami.
Trenčianske autistické centrum PRO AUTIS v roku 2016:
Trenčianke autistické centrum PRO AUTIS je jediným špecializovaným zariadením pre deti v Trenčianskom kraji. Je to zariadenie pre deti predškolského a školského veku, ktoré má potenciál pomáhať rodinám v Trenčianskom kraji, v ktorých vyrastá dieťa s poruchou austistického spektra. Centrum má 14 detí v dennom stacionári a cca 10 externých detí, ktoré prichádzajú na odborné terapie. Deťom a rodičom sú poskytované služby, ktoré sú aj prevenciou pred sociálno patologickými javmi a nezamestnanosťou. Autistické centrum slúži aj ako príprava predškolských detí s diagnózou autizmu na vyučovací proces a starším školopovinným deťom pomáha zmysluplne tráviť voľný čas tak, aby pomáhal ich socializácií.
Cieľom autistického centra PRO AUTIS nie je zmeniť autistu alebo naučiť ho nejakým mechanickým úkonom, ale pracovať na vzájomnom porozumení a pochopení a tým podporiť šťastie a spokojnosť autistu a jeho blízkych. Pracujeme aj na povedomí verejnosti v problematike autizmu. Realizujeme prednášky a diskusie s rodičmi, s učiteľmi a odborníkmi. Rodičom je tiež poskytovaná aj terénna služba v prirodzenom prostredí, sociálno-právna pomoc, sociálne poradenstvo, sociálne a výchovné programy.
V porovnaní s rokom 2015 sa nezmenili aktivity poskytované deťom v autistickom centre.
Odborné terapie a služby Trenčianskeho autistického centra: sociálne poradenstvo, sociálna rehabilitácia, canisterapia, psychoterapia, ABCD výučbový program, arteterapia, muzikoterapia, hipoterapia, felinoterapia, špeciálno – pedagogická činnosť.

Občianske združenie AUTIS okrem Trenčianskeho autistického centra PRO AUTIS , ktoré začalo svoju činnosť vo februári 2013, zriadilo v septembri 2015 Súkromnú základnú školu pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami.
Súkromná základná škola pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami.
Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v zmysle § 16 ods. 5 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov po získaní potrebných dokladov podľa § 32 a v súlade § 46 zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov zaradilo Súkromnú základnú školu pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, Na dolinách 27, Trenčín, s vyučovacím jazykom slovenským, do siete škôl a školských zariadení Slovenskej republiky, s termínom začatia činnosti od 1. septembra 2015.
Súkromná základná škola pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami, Na dolinách 27, 911 05 Trenčín, vzdeláva žiakov :
- s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím,
- s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami bez mentálneho postihnutia.
Škola poskytuje vzdelávanie podľa individuálneho vzdelávacieho programu, ktorý rešpektuje špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka. Cieľom vzdelávania detí s autizmom je priblížiť ich k vyššej miere samostatnosti a tým prispieť k ich integrácii do školského i mimoškolského bežného života. Autistické dieťa, ktoré dostane kvalitné vzdelávanie má tým v živote väčšiu šancu sa socializovať a priblížiť sa k životu zdravých detí.
V súčasnosti má škola k dispozícii databázu nových detí, ktoré plánuje prijať od septembra 2017 do prvého a prípravného ročníka.
Absolvovaním 9. ročníka súkromnej základnej školy žiak s autizmom alebo ďalšími PVP s mentálnym postihnutím získa primárne vzdelanie a žiak s autizmom alebo ďalšími PVP bez mentálneho postihnutia získa nižšie sekundárne vzdelávanie.
Súčasťou Súkromnej základnej školy pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami je Súkromný školský klub detí. Zabezpečuje nenáročnú záujmovú činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia zameranú na prípravu žiakov na vyučovanie a na uspokojovanie a rozvíjanie ich záujmov v čase mimo vyučovania.
V rámci Školského klubu detí poskytujeme pre deti aj hipoterapiu, felinoterapiu a snouzelen terapiu.


Projekty a aktivity občianskeho združenia AUTIS v roku 2016:
Cez projekty a granty sa OZ AUTIS snaží získavať finančné prostriedky na nákup špeciálnych edukačných pomôcok, ktoré sú potrebné na efektívne vzdelávanie a výchovu autistických detí v autistickom centre Pro AUTIS a základnej škole. Vďaka tomu je možné vybaviť školu a autis-tické centrum tak, aby deti napredovali v osvojovali si vedomosti, zručnosti a návyky a dostali kvalitnú výchovu, terapie a vzdelávanie, na ktoré majú právo a ktoré vzhľadom na svoju dia-gnózu autizmu potrebujú.

Felinoterapia v Trenčianskom autistickom centre PRO AUTIS a v Súkromnej základnej škole pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami:
Felinoterapeutický tím

 Viera Hajnalová - felinoterapeut, majiteľka zvierat
 Rudy – dospelý kocúr, bledohnedý s odznakmi; Felix – dospievajúci kocúr, strieborný tabby.

Stretnutia prebiehali zväčša ako individuálne s 1 dieťaťom v dĺžke 20 – 30 min.
Využívané boli nasledovné aktivity:
 Pozorovanie mačiek bez fyzického kontaktu.
 Pozorovanie hry felinoterapeuta s mačkou dieťaťom.
 Hladkanie, túlenie sa.
 Kŕmenie.
 Vodenie na vôdzke.
 Zapojenie dieťaťa do hry s mačkou.
 Uľahčenie inej formy terapie, alebo vzdelávacej činnosti prítomnosťou mačky.

Snoezelen terapia v Súkromnej základnej škole pre žiakov s autizmom alebo ďalšími per-vazívnymi vývinovými poruchami:
Snoezelen je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby. Vyvoláva zmyslové pocity, usmerňuje stimuláciu, prebúdza pozornosť, navodzuje pocit pohody, vyvoláva spomienky, zbavuje strachu a evokuje pocit istoty a bezpečia.
Snouzelen terapia prebieha v priestoroch detského mestečka v Zlatovciach v špeciálne upravenej miestnosti, 2 krát do týždňa. Deti zo školy si berie psychoterapeut individuálne. Jedno snouzelen stretnutie s dieťaťom trvá podľa záujmu dieťaťa, jeho momentálneho psychického stavu a prežívania, v priemere 40 min. Po absolvovaní snoezelen terapií sa autistickým deťom výrazne zlepší kontakt so sebou a s okolím, mozog si oddýchne a deti sú sústredenejšie, pozornejšie, vnímavejšie, kontaktnejšie, sociálnejšie. Je predpoklad, že dosiahnu lepšie školské výsledky, pozitívne zmeny v správaní a pri odbúravaní strachu...


Arteterapia a muzikoterapia v Trenčianskom autistickom centre PRO AUTIS a v Súkromnej základnej škole pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami:
Arteterapia a muzikoterapia sa pri práci s deťmi s autizmom využívajú ako podporné metódy. V autistickom centre sme v roku 2014 v spolupráci s nadáciou Pontis vybudovali špeciálnu arteterapeutickú miestnosť, kde muzikoterapia i arteterapia prebieha. V škole sa tieto terapie realizujú v poobednajších hodinách počas školského klubu detí, v priestoroch školy. Detská kresba je výrazom motorického, rozumového a emocionálneho vývinu dieťaťa. Prostredníctvom rôznych výtvarných techník ako je kreslenie, maľovanie, modelovanie, dieťa rozvíja všetky problematické oblasti ako je hrubá a jemná motorika, grafomotorika. V kombinácii s muzikoterapiou je arteterapia účinná a liečivá pri vnímaní vlastného tela, uvoľnení agresie, napätia a negatívnych emócií, pri rozvoji kreativity a manuálnych zručností. Arteterapia a muzikoterapia je pre autistické deti vhodnou metódou dorozumievania sa. Možno ju vnímať ako formu vyjadrovania, ktorá v rámci tvorivého procesu umožní dieťaťu aj bez slov vyjadriť svoje najhlbšie pocity a myšlienky. Muzikoterapia je pre autistické deti obzvlášť vhodným prostriedkom komunikácie, pretože je priama a nesymbolická.

Projekt „Autisti potrebujú vzdelanie“
Donor - Mesto Trenčín
Projekt „Autisti potrebujú vzdelanie“ nadväzuje na minuloročný projekt „Chceme sa vzdelávať“ realizovaný mestom Trenčín. Bol zameraný na nákup špeciálnych pomôcok pre žiakov v základnej škole. Špeciálne pomôcky, ktoré pomáhali vo vyučovacom procese, tak rozvíjali kognitívne schopnosti a sociálne zručnosti a porozumenie medzi žiakmi a učiteľmi. Pomôcky v predkladanom projekte boli použité na rôzne didaktické aktivity v priebehu vyučovacieho procesu, ktoré umožňovali poznávanie, porovnávanie, triedenie podľa určených kategórií, na rozvoj slovnej zásoby a zlepšovanie komunikačných schopností žiakov. Okrem samotných detí a pedagógov, tento projekt ocenili aj rodičia detí, ktoré školu navštevujú. Pokroky vo vzdelávaní a správaní boli zreteľné a ich deti vďaka projektu napredovali v osvojovaní vedomostí a zručnosti, nadobúdali väčšiu sebadôveru a istotu.
Projekt „Asistent v Trenčianskom autistickom centre PRO AUTIS“
Donor – Mesto Trenčín
Projekt sa realizoval v autistickom centre PRO AUTIS. Vďaka pozícii asistenta sa skvalitnila metodika práce v centre a jeho ponúkané služby. Asistent pri všetkých činnostiach pomáhal špeciálnemu pedagógovi a sociálnemu terapeutovi. Špeciálny pedagóg a sociálny terapeut sa tak mohli venovať výlučne priamej práci s dieťaťom, pričom asistent asistoval jemu aj dieťaťu. Eliminoval všetky rušivé vplyvy – napr. neustále odbiehanie dieťaťa od činnosti, krik, ... Terapeut sa mohol hlbšie zamerať na rozvoj schopností autistického dieťaťa. Zachytiť talent dieťaťa a rozvíjať ho je pri autistických deťoch veľmi náročná práca. Pedagóg sa sústredil výlučne na dieťa, cítil ho a jeho prežívanie,. Vďaka práci asistenta s ním bol v hlbokom kontakte. Projekt asistenta bol preventívnym projektom pred neefektívnou a nedôstojnou ústavnou alternatívou.

Projekt „Benefičný beh PRO AUTIS“ - 5 ročník
Donor: Nadácia ZSE
Benefičný beh PRO AUTIS je v poradí tretí ročník a je úspešnou tradíciou združenia. Je určený pre deti aj pre dospelých z celého Trenčianskeho kraja. Je príjemným stretnutím pre ľudí, ktorí si chcú zašportovať a zároveň prispieť na dobrú vec, ktorou je podpora autistického centra PRO AUTIS a základnej školy pre autistické deti. Účastníci behu boli rozdelení do ôsmich kategórií podľa veku, pohlavia a dĺžky trate. Začiatok aj koniec behu bol pri autistickom centre PRO AUTIS v obci Soblahov. Trasa viedla v smere do Mníchovej Lehoty cez Soblahovský les. Behu sa zúčastnili aj celé rodiny a triedy základných škôl. V roku 2015 sa projektu zúčastnilo 400 ľudí z Trenčianskeho kraja. Moderátorom Behu PRO AUTIS bol hokejista Rišo Lintner.

Projekt: „Aby bolo teplúčko“
Donor: Západoslovenské elektrárne
V rámci akcie „Naše Mesto 2016“ pomáhalo 18 dobrovoľníkov- muži aj ženy z radu zamestnancov SE a.s. -VE Trenčín, zvážať z lesa drevo, píliť ho a ukladať do kotolne autistického centra, aby bolo pripravené na zimné vykurovanie v chladných mesiacoch. Projekt sa realizoval už tretí rok a výrazne pomáha autistickému centru pripraviť sa na vykurovaciu sezónu v nasledujúcom roku. Akcia je príjemným stretnutím ľudí, ktorým nie je ľahostajní život rodín s autistickým dieťaťom a chcú pomôcť autistickému centru v rámci svojho voľného času. Na tejto akcii sa stretli rodičia autistických detí so zamestnancami západoslovenských elektrární v príjemnom prostredí a zažijú veľa zábavy a radosti.

Projekt: „Šanca na zamestnanie“
Donor: ÚPSVaR Trenčín
Projekt „Šanca na zamestnanie“ začal v decembri 2015 a pokračoval až do augusta 2016. Bol príležitosťou pre autistické deti aby mohli napredovať vo svojom osobnostnom vývine a zrelosti a zároveň eliminovať čo najviac autistické črty. Za pomoci 4 nových zamestnancov sú schopné obe inštitúcie – autistické centrum aj škola pre autistov udržať stabilný počet detí. Ďalej sa výrazne skvalitnili poskytované služby tým, že sa rozšírilo spektrum poskytovaných služieb o odbornú terapiu – felinoterapiu /terapia s mačkami/ a snouzelen terapiu. Noví zamestnanci vypomáhali pri dozore detí, prechádzkach, stravovaní v školskej jedálni, odpočinku a voľnočasových aktivitách, pri príprave a výrobe špeciálnych terapeutických pomôcok pre deti, upratovaní priestorov pred, počas a po výchovno-vzdelávacom procese a podobne. Zároveň získali zručnosti, vedomosti a prax v inštitúciach, ktoré sú jediné v Tn kraji, čím sa zvýšili ich šance úspešne sa zamestnať v zariadení podobného typu, alebo školy s výchovno-vzdelávacím procesom.

Projekt: „Dobrovoľnícka služba“
Donor: ÚPSVaR Trenčín, OZ AUTIS
Zákon č. 448/2008 Z.z o soc. službách stanovuje max. počet autistických detí na 1 zamestnanca. Projekt „ Dobrovoľnícka služba“ pomohol zapojiť mladých ľudí do špeciálnych terapii a činností, ktoré centrum a základná škola pre autistické deti poskytuje. Projekt významne napomohol zvýšiť počet detí navštevujúcich centrum a skvalitniť služby, metodiku a bezpečnosť autistického centra a školy. Dobrovoľníci asistovali pri výkone špeciálnych terapii, pri rozvoji sociálnych zručností autistických detí a upevňovaní ich sebadôvery. Konkrétne pomáhali zamestnancom autistického centra pri dozore, pri prechádzkach, pri obliekaní, stravovaní, odpočinku a voľnočasových aktivitách, pri príprave a výrobe špeciálnych terapeutických pomôcok pre deti . Dobrovoľníci v Súkromnej základnej škole pomáhali učiteľom a vychovávateľom pri výchovno-vzdelávacom procese a voľnočasových aktivitách v Školskom klube detí. Náplňou práce dobrovoľníkov bolo pomocné opatrovanie a starostlivosť o deti s ťažkým zdravotným postihnutím – autizmom.
Projekt : Rozvoj schopností detí s autizmom pomocou hipoterapie
Donor: Nadácia Volkswagen
Hipoterapiu navštevujú deti z autistického centra aj deti zo školy v pravidelných intervaloch 2 krát do týždňa za asistencie špeciálnej terapeutky v obci Opatovce neďaleko Trenčína. Jedno dieťa jazdí na koníkovi cca 25 min týždenne.
Deti majú hipoterapiu veľmi radi, tešia sa na ňu. Prežívajú radosť a šťastie. Zlepšuje sa im koordinácia tela, rozvíja verbálna aj neverbálna komunikácia, zlepšuje prognóza svalových problémov, deti sú pokojnejšie a uvoľnenejšie. Hipoterapia má pre dieťa liečivé a terapeutické účinky a slúži ako podporná terapia. Prevádzkuje sa za každého počasia. V prípade nepriaznivého počasia v krytej hale a za priaznivých slnečných dní v krásnom prostredí farmy.

Občianske združenie AUTIS uskutočnilo v roku 2016 ešte dva projekty a to projekt Hviezdy deťom, Donor: AS Trenčín a projekt : Komunitný grant -podpora činnosti OZ AUTIS, ktorého Donorom bolo IBM. Financie z projektov boli použité na nákup pomôcok pre deti v autistickom centre a základnej škole.


ĎAKUJEME
organizáciám, firmám, sponzorom a orgánom samosprávy a mesta za podporu a spoluprácu, médiám za mediálnu podporu, všetkým, ktorí združeniu prispeli dvomi percentami z dane, odborníkom, dobrovoľníkom a rodičom detí.






Ročná účtovná závierka a zhodnotenie základných údajov
V súlade s § 4 ods. 2 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v platnom znení, občianske združenie Autis účtuje v sústave podvojného účtovníctva.
Účtovná závierka predstavuje sústavu výstupných informácií z účtovníctva. Účtovnú závierku neziskovej účtovnej jednotky tvoria účtovné výkazy -Súvaha, Výkaz ziskov a strát a Poznámky. Občianske združenie podalo za rok 2016 daňové priznanie dani z príjmov právnických osôb, v ktorom vyčíslilo základ dane zo zdaňovanej činnosti vo výške 300,- EUR a daň vo výške 66,- EUR.

Výrok audítora k ročnej účtovnej závierke
Občianske združenie má povinnosť overenia ročnej účtovnej závierky audítorom. Správa audítora k ročnej účtovnej závierke a k výročnej správe je uvedená spolu s ročnou účtovnou závierkou v tejto Výročnej správe.

Prehľad rozsahu výnosov a nákladov v členení podľa zdrojov
Druh výnosu Suma
Tržby z predaja služieb 560,00
Zákonné poplatky 1 305,00
Prijaté príspevky od fyzických osôb 30 404,00
Prijaté príspevky od iných organizácii 11 034,00
Príspevky z podielu zaplatenej dane 11 459,00
Dotácie na projekty 162 072,00
Úroky 1,00
Spolu výnosy 216 835,00

Druh nákladu Suma
Spotreba materiálu 17 651,00
Spotreba energie 1 090,00
Opravy a udržiavanie 4,00
Cestovné 3 612,00
Náklady na reprezentáciu 467,00
Ostatné služby 16 480,00
Mzdové náklady 129 194,00
Zákonné SP a ZP 45 109,00
Ostatné sociálne poistenie 48,00
Zákonné sociálne náklady 6 836,00
Ostatné dane a poplatky 231,00
Kurzové straty 3,00
Iné ostatné náklady 454,00
Daň z príjmov 66,00
Náklady celkom 221 245,00

Skutočné bežné výdavky (BV) na jedného prijímateľa sociálnej služby podľa druhu

Názov položky Skutočné BV za rok Skutočné BV na mesiac na 1 PSS podľa skutočného priemerného počtu PSS
Mzdy, platy a ostatné osobné vyrovnania, ktorá
zodpovedá výške platu a ostatných vyrovnaní

129 194,00

802,25

Poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie

51 945,00

322,56
Tuzemské cestovné náhrady 3 612,00 37,37
Výdavky na energie, vodu a komunikácie 1 090,00 9,33
Výdavky na materiál okrem reprezentačného
vybavenia nových interiérov

17 651,00

109,61
Výdavky na služby, výdavky na bežné transfery v
rozsahu, odstupného, odchodného, náhrady
príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti

16 480,00

102,33
Spolu 219 972,00 1 365,95

Stav a pohyb majetku a záväzkov

Aktíva
Údaje o majetku v €
Stav k 01.01.2016 Zníženie Zvýšenie Stav k 31.12.2016
Peniaze 6 251 1 535 7 786
Ceniny 3 585 1 515 5 100
Bežné účty 10 676 4 530 15 206
Poskytnuté preddavky 1 050 -1 050 0
Pohľadávky voči ZAMC 518 -518 0
Ostatné pohľadávky 94 -94 0
Aktíva spolu 22 174 -1 662 7 580 28 092

Pasíva
Údaje o vlastných a cudzích zdrojoch v €
Stav k 01.01.2016 Stav k 31.12.2016
Vlastné zdroje spolu: 13 094 8 683
Nevysporiadaný VH minulých rokov 7 435 13 094
VH za bežné obdobie 5 659 -4 411
Cudzie zdroje spolu: 7 291 17 217
Rezervy 3 468 4 613
Dlhodobé záväzky –záväzky zo SF 31 205
Krátkodobé záväzky:
-z obchodného styku 350 525
-voči zamestnancom 2 314 7 916
-voči inštitúciám SP a ZP 1 084 3 266
-daňové záväzky 43 690
-prečerpanie BÚ 2 2
Výnosy budúcich období 1 789 2 192
Pasíva spolu 22 174 28 092




Trenčíne, dňa ............…….........…. PhDr. Zuzana Oravcová- predseda o. z.

Mgr. Helena Vlnková- podpredseda o. z.

Autis, Veľké Stankovce 762, 913 11 Trenčianske Stankovce
e-mail- info@autis.sk
Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním